LÅNGWEEKEND TILL MALLORCA
Äntligen kan vi tillsammans med Here we go presentera en långweekend till fantastiska Mallorca. Träningsresan går dessutom över röda dagar för att minimera att behöva nyttja semesterdagar. Samtidigt maximerar vi tiden på resmålet genom att resa ut tidigt onsdag morgon och hem söndag kväll.
Upplev en oförglömlig träningsresa till Mallorca!
Följ med oss till den pittoreska byn Sant Jordi på sydöstkusten, där lugnet och den orörda naturen skapar den perfekta miljön för en inspirerande träningsresa. Här kombinerar vi svettiga pass med avkopplande stunder i vackra omgivningar.
Vi bor i närheten av Es Trencs stranden som beskrivs som en av de bästa på Mallorca. Bredvid stranden ligger ett naturskyddsområde med rikt fågelliv med bland annat flamingos och i närheten finner vi saltfälten. En av dagarna erbjuder vi en av våra uppskattade sociala långpromenader där vi tillsammans njuter av de vackra omgivningarna i rörelse.
Vi bor bra på Blue star blau med stor lummig trädgård, pooler och närhet till den mysiga byn Colonia di sant Jordi. Här varvar vi roliga och fartfyllda träningspass med välgörande yogapass, god mat, sol och avkoppling.
Boka din plats nu och ge dig själv en aktiv semester full av energi, gemenskap och magiska upplevelser. Begränsat antal platser!
Vem kan delta?
Träningsresan passar alla oavsett vilken nivå du befinner dig på. Vi erbjuder ett stort antal olika träningsformer som varierar i såväl intensitet och svårighetsgrad som känsla och form, för att du ska hitta något som passar just dig! Du deltar i så många pass och aktiviteter du vill.
Vi sätter högt värde vid ett personligt bemötande och god sammanhållning i gruppen. Maxantalet på resan är 50 personer och våra instruktörer finns hela tiden nära till hands för att kunna ge dig det lilla extra. På kvällarna möts vi upp i baren och middagarna intas tillsammans. Det går med andra ord utmärkt att åka själv på en träningsresa då du aldrig är ensam när du inte vill.
Varför TaudienTraining?
TaudienTraining har lång erfarenhet av träningsresor och uppskattas framför allt för sitt personliga och nära bemötande, engagerade instruktörer och en härlig gruppkänsla. De många återkommande kunderna nämner även den enorma bredden av träningspass. Du guidas genom träningen av professionella instruktörer som bjuder på sig själva såväl som närhet och en strävan om att alltid möta Dig som individ, oavsett träningsnivå eller eventuella begränsningar.
PROGRAM
Nedan finner du program och passbeskrivningar för din långweekendträningsresa!
Oktober 2026
Vi erbjuder cirka 10 träningspass per dag och fyller schemat med allt ifrån yoga, aquapass och dans till tuffare fyspass och funktionell träning. Förutom all träning erbjuds workshops och roliga överraskningar för att skicka med dig ännu mer kunskap, inspiration och glädje hem. Vi har en enorm bredd i schemat och erbjuder en mängd olika koncept under resan. Ta en titt under program för att se det späckade schemat full av valmöjligheter.
Här finns mycket att se och uppleva även utöver träningen.
Programmet är preliminärt och vi reserverar oss för eventuella justeringar innan avresa.
INSTRUKTÖRERNA
Vi är mycket stolta över våra handplockade instruktörer som alla är proffs på sina områden. Genom vår stab av instruktörer, som rymmer allt från yogainstruktörer till dansare, löpare och styrkefantaster, kan vi erbjuda en bredd av träning. Här finns någonting som passar alla vare sig du vill träna ett eller flera pass om dagen. Instruktörerna tar sig tid för dig både på och vid sidan av passen om du vill ha hjälp med din träning. Har du någon skada eller vill ta det lite lugnare så hjälper de dig gärna med att hitta alternativ på övningar som passar just dig. Tveka inte att ta hjälp för att få ut så mycket som möjligt av din träningsresa!
Oktober 2026: Jessica Nyén & Annelie Modée

ANNELIE MODÉE
Annelie är en före detta elitfotbollsspelare som har svårt att lägga skorna på hyllan. Hennes kärlek till träning, hälsa och välmående ledde henne till en ny karriär som gruppträningsinstruktör, personlig tränare och kostrådgivare på olika gymkedjor i Stockholm. Här upptäckte hon även sin passion för crossfit. Med en Crossfit Level 1-certifiering coachar hon nu på en crossfitbox i sin hemstad Blekinge. Annelie har också lett klasser utomlands som sportinstruktör för Apollo Sport under två säsonger. Hon är uppskattad för sin omtänksamhet och strävar efter att hennes pass ska få deltagarna att utmana sig själva och ge det där lilla extra, samtidigt som de känner glädje, lekfullhet och en djupare förståelse för hur fantastisk kroppen är.

JESSICA NYLÉN
Jessica är en erfaren och kunnig instruktör som brinner för att förmedla att träning handlar om mer än bara fysisk styrka och kondition; det handlar också om att utmana sig själv, lyssna inåt och lära känna sig själv på djupet.
Hon arbetar som sjuksköterska under nätterna för att kunna ägna dagarna åt sin familj och sitt största fritidsintresse – träning. Jessica har över 20 års erfarenhet i träningsbranschen och instruerar en bredd av klasser, från yoga och vattengymnastik till dans- och styrketräning. Hennes djupa kunskap och fokus på god teknik gör henne till en specialist på att lära sina deltagare nya färdigheter och hjälpa dem att utvecklas.
Jessica träffar du på Tränings- såväl som renodlade Yogaevent. Tack vare variationen och alla fantastiska kunder som utmanar sig själva tröttnar hon aldrig på arbetet utan älskar den glädje och gemenskap som eventen för med sig.
UTFLYKTER
Social långpromenad
En av dagarna utforskar vi omgivningarna genom att inleda med att ta oss söderut längs med kusten och de små vikarna. Vi går förbi hamnen, fyren och runt hela halvön. Colinia de Sant Jordi är verkligen en mysig ort med fina promenadvägar längs med havet hela vägen runt halvön. Promenaden tar ca 2 timmar. Ett härligt sätt för aktivitet att umgås och se mer av omgivningarna samtidigt som vi är i rörelse. Ingår i resan
Cykling
För dem som vill se mer av ön finns cykelservice på hotellet där man kan hyra både citybike, mountainbike eller elcyklar. Vi erbjuder en gemensam cykeltur en av eftermiddagarna till byn Ses Salines och till Es Trenc stranden. Cykelhyran bekostas på egen hand.
OM HOTELLET – Blue Star Blau Colonia Sant Jordi
På Blue Star Blau Colonia Sant Jordi i Colonia di Sant Jordi ligger vid kusten i sydöstra Mallorca, ca en timmes färd från flygplatsen. Hotellet är inbäddad i grönska med en lummig trädgård där hotellbyggnaderna ligger mellan gröna gräsmattor och stenlagda gångvägar. Här njuter vi av ett härligt poolområde och solterass att nyttja mellan träningspassen. Det är gångavstånd in till den charmiga lilla byn och ner till stranden Platja Estanys. Till den större och omtalade Es Trec stranden går busservice från hotellet.
Hotellet är anpassat för träning och har ett gym både inomhus, en lyftarplattform utomhus, spinning, pool för vattenträning, fantastiska omgivningar för promenader och löpning samt tennis och paddel.
I restaurangen serveras ett stort urval både till frukost och middag i form av buffé (Ingår i resan). Till middagen kan du njuta av både lokala och internationella rätter och ett stort salladsbord. Här finns även a la carte restaurang, poolbar och lobbybar för dem som inte vill lämna hotellet.


FLYGTIDER
Observera att flygtiderna kan komma att ändras
STOCKHOLM
7 oktober
Stockholm, Arlanda – Palma (SAS)
07.05 – 10.50
11 oktober
Palma – Stockholm, Arlanda (SAS)
21.15 – 00.55
KÖPENHAMN
7 oktober
Köpenhamn, Kastrup – Palma (SAS)
06.00 – 09.05
11 oktober
Palma – Köpenhman, Kastrup (SAS)
20.00 – 23.10


SAGT OM VÅR TRÄNINGSRESA TILL MALLORCA
Vad var det bästa med träningsresan?
”Kombinationen av pass och peppande, glada, proffsiga instruktörer” – Cathrine Albér
”Allt! Älskar kombon!” – Yasemin
”Starten på dagen med Yoga + 30 minuters pass. Ledarna var bra och kompletterade varandra.” – Elisabet Gustavsson & Emelie Eriksson
”Miljöombyte, träning, åka med sin vän. Kombinationen av träning och avkoppling samt inga måsten”
”Allt! Bra upplägg. Kunniga och trevliga instruktörer.”
”Mycket passvariation & härlig energi”
”Bra destination. Lite nya pass att testa ex. Freepower. Bra med 5 dagar. Bra instruktörer!”
”Fint hotell med bra träningsytor, Aqua i uppvärmd pool, proffsiga och härliga instruktörer. Uppskattade den stora variationen på buffén”




