TRÄNINGSHELG PÅ GÄLLÖFSTA HERRGÅRD
Gällöfsta Herrgård ligger endast en halvtimmes bilresa från Stockholms city och Arlanda. Hotellet ligger mitt i en grönskande oas med naturen inpå knuten, stor trädgård och perfekt plats för en energifylld, men samtidigt avkopplande träningshelg. Köket lagar gudomlig mat med säsongens primörer och serveringen sker i en anrik matsal med känsla från en 1700-tals herrgård.
Vad innebär en träningshelg?
En träningsweekend passar alla- oavsett om du vill komma igång med träningen eller tränar regelbundet. Med flera parallella pass att välja mellan hittar du förhoppningsvis alltid något som passar dig. En träningshelg bjuder på en stor variation av träning med allt från rörlighet och koreograferade klasser till högintensiv träning utomhus. Under helgen bjuds du även på workshops/ föreläsningar för att få med dig ännu mer motivation och kunskap hem. Så ta med någon du tycker om och njut av vår träningsweekend med rolig träning, god mat och en skön avkoppling på herrgården. Här bjuds det även in till skönt bad i Mälaren!
Varför TaudienTraining?
Vi är träningsreseföretaget som fokuserar på Dig och att du ska få uppleva en aktiv och spännande semester med mycket glädje och gemenskap. Vi har många års erfarenhet inom både tränings- och resebranschen och vill dela med oss av det bästa av dessa två världar genom träningsresor. Vi finns alltid nära tillhands redo att hjälpa dig.
PROGRAM FÖR DIN TRÄNINGSHELG
Nedan finner du programmet för din träningshelg!
Programmet är preliminärt och mindre ändringar kan ske.
INSTRUKTÖRER
Vi är mycket stolta över våra handplockade instruktörer som alla är proffs på sina områden. Genom vår stab av instruktörer, som rymmer allt ifrån yogainstruktörer till dansare, löpare och styrkefantaster, kan vi erbjuda en bredd av träning. Här finns någonting som passar alla och instruktörerna tar sig tid för dig både på passen och runtomkring om du vill ha hjälp vid sidan av träningen. Har du någon skada eller vill ta det lite lugnare så hjälper de dig gärna med att hitta alternativ på övningar som passar just dig. Tveka inte att ta hjälp för att få ut så mycket som möjligt av din träningsweekend!
Oktober 2026: Jenny Bäcklin & Sofie Näslund

JENNY BÄCKLIN
För Jenny är träning en livsstil och handlar lika mycket om glädje, gemenskap och energi som om resultat. Hon är CrossFit Level 2-coach med en bakgrund som marknadschef och ledare i näringslivet. En kraftfull kombination som märks både i hennes klasser och i mötet med deltagarna.
Jenny har en naturlig förmåga att få människor att känna sig trygga, inspirerade och sedda – oavsett träningsnivå. Hon älskar att coacha både stora grupper och individer, och brinner för att skapa pass som ger både fysisk effekt och mental påfyllning. Oavsett om det handlar om ett svettigt styrkepass eller en återhämtande rörlighetsklass, så är varje rörelse genomtänkt och syftet tydligt. Glädje är hennes nyckelord!
I den egna träningen är det variation och lust som styr – CrossFit, rörlighet, löpning och styrka får samsas beroende på dagsform och arbetsliv. Och gärna en och annan utmaning som att lära sig en helt ny övning i vuxen ålder.
Utöver sin roll som instruktör arbetar Jenny som konsult inom affärsutveckling, kommunikation och ledarskap. Hon har över 15 års erfarenhet från ledande roller och trivs bäst när hon får kombinera struktur, kreativitet och passion – både i träningslokalen och i möten med människor.

SOFIE NÄSLUND
Skåningen, läkaren, inspiratören, författaren, föreläsaren och sen nästan 30 år tillbaka – Gruppträningsinstruktören!
Sofie gick sin första aerobicsutbildning 1998 och är sedan dess en inbiten gruppträningsnörd, vilket gör henne nytänkande och kreativ. Som produktutvecklare av PowerStep (step-styrka) och utbildare inom ActicAcademy får hon möjlighet att ge vidare av sitt engagemang för gruppträning.
Sofie är ett explosivt energiknippe med ett otroligt kroppsspråk vilket bidragit till flera höga placeringar i gruppträningstävlingar. År 2021 kammade hon hem titeln ”Årets Gruppträningsinstruktör” i den prestigefulla branschtävlingen Guldhjärtat.
Sofie ser alla i rummet – och oavsett träningsnivå känner Du Dig välkommen, aldrig bortkommen. Vid sidan av träningen arbetar Sofie som specialist i allmänmedicin på vårdcentral, ungdomsmottagning och BVC. Hon är en van föreläsare både inom läkaryrket, men även inom träningssammanhang och genom sin bok – Det kräv mod att leva!



GÄLLÖFSTA HERRGÅRD
Gällöfsta Herrgård ligger endast en halvtimmes bilresa från Stockholms city och Arlanda. Hotellet ligger mitt i en grönskande oas med naturen inpå knuten, stor trädgård och perfekt plats för en energifylld, men samtidigt avkopplande träningshelg. Köket lagar gudomlig mat med säsongens primörer och serveringen sker i en anrik matsal med känsla från en 1700-tals herrgård.
För att få en fin känsla för hotellet rekommenderar vi ett klick på länken nedan via vilken du kan bekanta dig med destinationen.
Läs mer om hotellet här.
SAGT OM VÅRA TRÄNINGSHELGER PÅ GÄLLÖFSTA
”Bra instruktörer, fint ställe och bra med så många pass att välja på.” – Maria Saxe
”Gemenskaper och träffa nya människor och testa ny sorts träning som man aldrig har testat.” . Elisabeth
”Den glada positiva atmosfären.” – Karin Ingvarsdotter
”Glädje, energi hos ledare och fin gemenskap” – Maria Lindblom
”Allt var bra. Kul att det var en så liten grupp också så det blev en trevlig stämning.”
”Skön positiv spirit hela helgen. God mat. Härligt sällskap.”
”Tränarna, utbudet (av pass och workshops) och maten.”
”All träning, alla härliga människor och all god mat!”



